Nasi eksperci na konferencji w Pilawie

We wtorek, 11 marca 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Pilawie odbyła się konferencja pt. „Wychowanie – zagubiony element w przygotowaniu dzieci i młodzieży do życia w świetle wartości”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z zakresu pedagogiki, psychologii i edukacji (m.in. ekspertów KROPS: dr. Zbigniewa Barcińskiego i Jolantę Dobrzyńską) oraz grono rodziców i nauczycieli. W spotkaniu wzięli tez udział lokalni samorządowcy i politycy.

Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Ambasadorów Dzieci i Młodzieży, członka KROPS, wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Pilawa Albiną Łubian pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. 

Konferencję prowadziła Pani Marta Mirgos – Wiceprezes Stowarzyszenia Ambasadorów Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie rozpoczęła swoim przemówieniem Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian, następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Pani Iwona Kurowska.

Wystąpienia ekspertów

Po oficjalnym otwarciu rozpoczęła się część merytoryczna konferencji, podczas której prelegenci przedstawili swoje wykłady i analizy dotyczące kluczowych zagadnień związanych z wychowaniem.

  • Prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko (pedagog specjalny i społeczny, socjolog, logoterapeuta) wygłosił wykład pt. „Cyberzaburzenia, cyberuzależnienia, zjawisko uwarunkowania, profilaktyka domowa i szkolna”. Przedstawił realne zagrożenia wynikające z nadmiernego korzystania z technologii przez dzieci i młodzież oraz skuteczne metody profilaktyki w tym zakresie.
  • Jolanta Dobrzyńska (ekspert oświatowy, członek Ruchu Obrony Szkoły, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP) w wystąpieniu pt. „Rodzice i nauczyciele w labiryncie nurtów wychowawczych” mówiła o zagubieniu wśród różnorodnych metod wychowawczych i potrzebie przywrócenia tradycyjnych wartości w edukacji.
  • dr Zbigniew Barciński (prezes Stowarzyszenia Pedagogów NATAN) w swoim wykładzie „Wychowanie do życia w rodzinie a edukacja zdrowotna” omówił różnice i podobieństwa między tymi podejściami oraz ich znaczenie w kształtowaniu postaw młodzieży.
  • Dorota Dziamska (pedagog, ekspert Stowarzyszenia Nasze Dzieci Przeciw Alienacji w Rodzinie, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP) w prelekcji „Zagubione dobro dziecka. Zerwane więzi, wyobcowanie” poruszyła problem alienacji dzieci we współczesnym świecie i sposoby odbudowywania więzi rodzinnych.
  • Prof. nadzw. Jacek Kulbaka (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie) przybliżył dorobek Janusza Korczaka i jego system wychowawczy, oparty na podmiotowym traktowaniu dziecka i szacunku dla jego potrzeb.
  • Łukasz Faliszek (magister pedagogiki, absolwent Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie) przedstawił temat dotyczący kształcenia specjalnego w Polsce, wskazując na wyzwania i potrzeby systemowe w tej dziedzinie.
  • Maria Gudro-Homicka (polonistka, prezes Stowarzyszenia Ambasadorów Dzieci i Młodzieży, dydaktyk) zakończyła konferencję wystąpieniem „Dlaczego dzieci i młodzież nie radzą sobie z emocjami?”. Podkreśliła znaczenie edukacji emocjonalnej i konieczność budowania wsparcia dla dzieci i młodzieży w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

Źródło informacji i zdjęć: https://www.pilawa.com.pl/aktualnosci/2025/03/konferencja-quot-wychowanie-zagubiony-element-w-przygotowaniu-dzieci-i-mlodziezy-do-zycia-w-swietle-wartosci-quot-w-pilawie

Scroll to Top